Pożyczki społecznościowe - porównaj i wybierz najlepsze z 2019

Pożyczki społecznościowe, czyli szansa na szybkie pieniądze z pominięciem instytucji finansowych albo wcielenia się w rolę inwestora…

RRSO od 66.75 %
Dostępne kwoty: 1000 - 25000 zł
Czas pożyczki: 30 dni - 4 lata

5 000 zł; stała RSO – 0%; na całkowity koszt pożyczki, który wynosi 4 972 zł składają się: opłata przygotowawcza – 33 zł, prowizja – 4 939 zł, oprocentowanie – 0 zł; RRSO - 66,75%; umowa płatna w 36 miesięcznych ratach po 277 zł każda; całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta – 9 972 zł.

RRSO od 0 %
Dostępne kwoty: 500 - 7000 zł
Czas pożyczki: 30 dni - 7 mies.

RRSO wynosi 519,93 % przy następujących założeniach: całkowita kwota pożyczki 1800 zł; całkowita kwota do zapłaty 2420,97 zł; oprocentowanie zmienne w skali roku 10%; całkowity koszt pożyczki 620,97 zł (w tym: prowizja 585,79 zł, odsetki 35,19 zł), okres kredytowania 3 miesiące, 3 miesięczne równe raty w wysokości 806,99 zł.

RRSO od 144.55 %
Dostępne kwoty: 1000 - 18000 zł
Czas pożyczki: 4 mies. - 32 mies.

Reprezentatywny przykład dla pożyczki od Fellow Finance: Całkowita kwota pożyczki – 1000 zł; okres pożyczkowania – 12 miesięcy; opłata wstępna – 120 zł; opłata administracyjna – 134,55 zł.; opłata za prowadzenia konta – 16,60 zł/m-c (łącznie: 199,20 zł); oprocentowanie w stosunku rocznym – 10%; łączna kwota odsetek – 54,99 zł; wysokość comiesięcznych rat: 115,07 zł; całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta – 1380,88 zł; całkowity koszt pożyczki – 500,88 zł; rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) – 144,55%

RRSO od 120 %
Dostępne kwoty: 25 - 30000 zł
Czas pożyczki: 7 dni - 3 lata

Na Finansowo oferowane są pożyczki społecznościowe. Oznacza to, że ich warunki finansowe zawsze są ustalane indywidualnie.

FAQ

Jakie kwoty można pożyczyć przez pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe opiewają na bardzo różne kwoty. Pożyczyć tu więc można drobne kwoty np. 50 złotych, ale także i np. 30 000 złotych. Czasem zaś możliwe jest pożyczenie nawet znacznie wyższych kwot.

Pod względem dostępnych sum, pożyczki społecznościowe online zapewniają więc większe możliwości niż pożyczki od instytucji pożyczkowych.

Czy pożyczki społecznościowe są opłacalne?

Pożyczki społecznościowe mogą być wysoce opłacalne zarówno dla pożyczkobiorców, jak i pożyczkodawców. Przed dokonaniem jakichkolwiek działań należy jednak wszystko dokładnie sprawdzić, aby upewnić się, że dana pożyczka społecznościowa będzie bezpieczna.

Kto może wcielić się w rolę pożyczkodawcy?

Co do zasady, inwestorem pożyczającym przez pożyczki społecznościowe może być praktycznie każda osoba. Samo zostanie prywatnym pożyczkodawcą jest także bardzo proste.

Czy pożyczki społecznościowe można otrzymać przy kiepskiej historii kredytowej?

Znalezienie np. pożyczki społecznościowej bez BIK na ogół nie stanowi żadnego problemu. Cechą takich pożyczek jest bowiem elastyczność, dlatego też dostępne są także oferty bez sprawdzenia katalogów dłużników takich jak BIK, czy też KRD. Zwykle jednak osoby o pozytywnej historii kredytowej mogą liczyć na bardziej atrakcyjne oferty.

Czy są dostępne pożyczki społecznościowe dla bezrobotnych?

Pożyczki społecznościowe mogą uzyskać osoby bezrobotne. Między innymi z tego powodu są one uważane za atrakcyjną alternatywę dla kredytów bankowych oraz tzw. Chwilówek.

Należy mieć jednak świadomość, że osoby w trudnej sytuacji zawodowej mogą być postrzegane jako mniej wiarygodne finansowo, a przez to mogą otrzymywać mniej korzystne propozycje pożyczek.

Czy w pożyczkach społecznościowych nie są wymagane zabezpieczenia?

Bez problemu można znaleźć pożyczki społecznościowe bez żadnych poręczeń i zabezpieczeń. Warto jednak pamiętać, że przy wnioskowaniu o naprawdę duże sumy ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń może znacznie ułatwić uzyskanie atrakcyjnej oferty. Na ogół więc żadne dodatkowe zabezpieczenia nie są wymagane przy pożyczce dla osoby prywatnej. W przypadku firm ubiegających się o duże kwoty, takie zabezpieczenia mogą się już okazać konieczne.

Czy pożyczki społecznościowe są pozbawione formalności?

Minimum formalności jest postrzegany jako ogromna zaleta pożyczek społecznościowych. Zwykle jednak im więcej danych i dokumentacji się poda, tym na lepsze oferty można liczyć.

Czy pożyczki społecznościowe generują dodatkowe koszta?

Jak w przypadku każdej pożyczki, tak i pożyczki społecznościowe polegają na tym, że pożyczkodawca użycza środków finansowych, które w ustalonym terminie są zwracane wraz z procentami przez pożyczkobiorcę.

Pożyczki społecznościowe wiążą się także z dodatkowymi kosztami, w tym opłatami dla platformy łączącej pożyczkodawców i pożyczkobiorców oraz podatkami.

Na jak długo można pożyczyć?

Pożyczki społecznościowe cechują się ogromną elastycznością, dlatego czas i forma spłaty może być niemal dowolna. Dokładny termin spłaty jest bowiem zależny głównie od indywidualnych ustaleń pożyczkobiorcy oraz pożyczkodawcy.

Kto może uzyskać pożyczkę społecznościową?

Pożyczki społecznościowe są dostępne dla praktycznie każdego. Skorzystać z nich mogą zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy.

Jaka minimalna kwota jest potrzebna do inwestycji?

Każdy portal pożyczek społecznościowych ma własne minimalne progi inwestycje. Zwykle jednak można zostać inwestorem od wniesienia zaledwie 50 zł.

Czy osoby zadłużone mogą otrzymać pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe są dostępne dla osób zadłużonych. Co ważne otrzymać je mogą także osoby będące w naprawdę poważnych tarapatach finansowych, które spotkały się z odmową banków i instytucji pożyczkowych online.

Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie zadłużenia może negatywnie rzutować na wiarygodność finansową. W konsekwencji oferty pożyczek mogą być mniej atrakcyjne niż dla osób niemających zadłużenia.

Czy pożyczki społecznościowe mogą otrzymywać 18-latkowie?

O pożyczki społecznościowe z powodzeniem może aplikować każda pełnoletnia osoba, w tym także 18-latkowie. To czy i na jakich warunkach pożyczka zostanie przyznana, zależy zaś od innych czynników, w tym np. osiąganych dochodów.

Czy pożyczki społecznościowe są legalne i bezpieczne?

Polskie prawo dopuszcza możliwość korzystania z pożyczki społecznościowej. Należy mieć jednak uwagę, że każda pożyczka wiąże się z odpowiedzialnością, a więc jej zawarcie należy dokładnie przemyśleć. Koniecznie należy także dokładnie sprawdzać wszelkie umowy.

Ile się czeka na pożyczki społecznościowe?

Umowa pożyczki społecznościowej jest zawarta wtedy, gdy do porozumienia dojdzie pożyczkodawca i pożyczkobiorca. W dobie specjalistycznych portali pożyczek społecznościowych zwykle przyznanie pożyczki społecznościowej jest szybkie.

Pożyczki społecznościowe – czy warto z nich korzystać?

Pożyczki społecznościowe są popularne na całym świecie, od Ameryki, przez Europę Zachodnią, aż po daleką Azję. W Polsce zaś dopiero rośnie liczba ich zwolenników. Co więc dobrze jest wiedzieć na temat pożyczek społecznościowych i czy warto z nich korzystać jako pożyczkobiorca lub inwestor?


Czym są pożyczki społecznościowe?

Praktycznie każdy człowiek choć raz w życiu pożyczał pieniądze i to nawet jeśli nigdy nie brał kredytów bankowych ani pożyczek online. Z punktu widzenia prawa, pożyczenie od znajomego np. kilku złotych jest już bowiem zawarciem słownej umowy pożyczki, która w Polsce jest regulowana przez przepisy Kodeksu Cywilnego.

W dzisiejszych czasach można pójść o krok dalej i pożyczyć środki od drugiej osoby fizycznej, której nawet się nie zna. Wszystko dzięki pożyczkom społecznościowym, których idea polega właśnie na tym, że jedna osoba fizyczna pożycza pieniądze drugiej.

Pożyczki społecznościowe nie są niczym nowym, cieszą się ogromną popularnością od USA, po Chiny. Liczni eksperci uważają zaś, że w najbliższych latach zainteresowanie takimi pożyczkami będzie rosło w zawrotnym tempie. Portal Statista wskazuje, że w 2013 roku na całym świecie udzielono pożyczek społecznościowych na kwotę 3,5 miliarda dolarów, a w 2025 roku ma to już być 1 bilion dolarów.

W Polsce także od wielu lat można zaciągać tego typu pożyczki, choć nie jest to jeszcze szczególnie popularne, jak np. szybkie pożyczki online od instytucji pożyczkowych. Wielu ekspertów przewiduje jednak, że już wkrótce także i w kraju nad Wisłą będziemy obserwować prawdziwy boom na pożyczki społecznościowe. Wiele jednak będzie tutaj zależeć od potencjalnych zmian w prawie.

Pożyczki społecznościowe można także uznać za swoisty rodzaj crowdfundingu.  Przykładem jest tu pożyczka zaciągana przez firmę na konkretny cel, która jest zaciągana od kilku pożyczkodawców na portalu pożyczek społecznościowych.


Pożyczki społecznościowe online z punktu widzenia pożyczkobiorcy

Dla pożyczkobiorców pożyczki społecznościowe są ciekawą alternatywą dla pożyczek online od instytucji pożyczkowych oraz kredytów bankowych. Uzyskać można je bowiem niemal tak łatwo jako popularne „chwilówki”. Wszystko można więc załatwić przez Internet, bez wychodzenia z domu.

W tym celu należy po prostu zarejestrować się w jednym z portali oferujących pożyczki społecznościowe, a następnie dojść do porozumienia z pożyczkodawcą.


Jakie zalety dla pożyczkobiorców mają pożyczki społecznościowe?

Umiejętne skorzystanie z pożyczki społecznościowej może być nie tylko łatwe, ale także przynieść szereg korzyści. Pożyczkobiorcy doceniają pożyczki społecznościowe przede wszystkim za:

  • Ogromną elastyczność – wszelkie warunki umowy mogą być wręcz dowolne, co dotyczy np. wysokości pożyczonej kwoty, oprocentowania, jak i terminu oraz sposobu spłaty. Zapisy umowy oczywiście muszą być jednak zgodne z prawem, a do jej zawarcia dochodzi tylko wtedy, kiedy obie strony umowy doszły do porozumienia w sprawie warunków. Elastyczność warunków sprawia, że pożyczki społecznościowe to więc dobra alternatywa np. dla pożyczek bez BIK.
  • Minimum formalności – brak formalności kojarzony jest głównie z pożyczkami od instytucji pożyczkowych. Pożyczki społecznościowe pod tym względem mogą być nawet jeszcze prostsze i ograniczać sprawy formalne niemal do zera.
  • Możliwość negocjacji warunków – w przypadku otrzymania oferty zaciągnięcia pożyczki społecznościowej można swobodnie je negocjować, aż do zawarcia porozumienia.

Pożyczki społecznościowe zapewniają więc możliwość znalezienia idealnie dopasowanej oferty, a także np. pożyczenie środków opiewających na nietypowe sumy.


Jakie wady dla pożyczkobiorców mają pożyczki społecznościowe?

Pożyczkobiorcy powinni mieć świadomość, że pożyczki społecznościowe mają nie tylko zalety, ale także i potencjalne wady. Wśród nich wymienia się:

  • Ryzyko – przed podpisaniem umowy o pożyczkę społecznościową należy ją przeczytać bardzo dokładnie. Koniecznie trzeba się upewnić, że wszystkie zapisy, które się w niej znajdują, są w pełni zrozumiałe.
  • Dodatkowe opłaty – pożyczki społecznościowe online są zawierane pod nadzorem portali pośredniczących, które za swoje usługi pobierają różne opłaty.
  • Potencjalne oczekiwanie – Mimo formalności ograniczonych do minimum, może się zdarzyć, że na ofertę pożyczki będzie trzeba trochę poczekać. Zależy to w szczególności od tego, jak szybko uda się znaleźć pożyczkodawcę, który pożyczy środki na pożądanych warunkach.

Pożyczki społecznościowe mogą się więc okazać bardzo pomocne, jednak wymagają zachowania wysokiego poziomu czujności.


Czy inwestowanie w pożyczki społecznościowe się opłaca?

Pożyczki społecznościowe mogą być atrakcyjne nie tylko dla pożyczkobiorców, ale także i osób chcących zainwestować swoje wolne środki finansowe. Dzięki nim można się bowiem z łatwością wcielić w rolę pożyczkodawcy i czerpać z tego tytułu profity.

Wystarczy się tylko zarejestrować na portalu online i zainwestować swoje środki. Zyski w skali rocznej mogą sięgać np. 10%, co jest całkiem dobrym wynikiem, szczególnie biorąc pod uwagę rekordowo niskie oprocentowanie lokat w Polsce.

Z punktu widzenia pożyczkodawców pożyczki społecznościowe wiążą się jednak także i z ryzykiem. Sporym problemem może się okazać przecież pożyczkobiorca, który zwleka z oddaniem pieniędzy. Z drugiej strony praktycznie w przypadku inwestycji każdego typu wyższe potencjalne zyski są związane z wyższym ryzykiem.

Warto też pamiętać, że portale nadzorujące pożyczki społecznościowe stosują zaawansowane metody oceny wiarygodności pożyczkobiorców. Dzięki temu pożyczkodawca może dokładnie sprawdzić, komu pożycza swoje pieniądze, co zaś minimalizuje ryzyko.


Czy pożyczki społecznościowe są w pełni legalne?

W Polsce pożyczki społecznościowe online funkcjonują zgodnie z prawem, o ile tylko są one nadzorowane przez portal, który łączy ze sobą prywatnych pożyczkobiorców i pożyczkodawców. Takimi portalami są strony posiadające odpowiednie uprawnienia, na których rejestrują się pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Przy korzystaniu z pożyczek społecznościowych koniecznie trzeba więc korzystać z tego typu portali.

Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie aspekty funkcjonowania polskiego rynku pożyczek społecznościowych są jasno określone w prawie. Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości przepisy o pożyczkach społecznościowych ulegną uściśleniu. Możliwe jest np. to, że w całej UE przepisy dotyczące pożyczek społecznościowych ulegną ujednoliceniu, co mogłoby znacznie zwiększyć zainteresowanie takimi pożyczkami w Polsce.


Jakie pożyczki społecznościowe są dostępne dla firm?

Z pożyczek społecznościowych skorzystać mogą także przedsiębiorcy, a może to być dla nich opłacalne przynajmniej z kilku powodów:

  • Wysokie kwoty – pożyczki społecznościowe dla firm mogą opiewać na sumy liczone nawet w setkach tysiącach złotych. Choć wtedy konieczny okazać się może zastaw hipoteczny.
  • Prostota – pożyczkę społecznościową zwykle można uzyskać łatwiej niż kredyt bankowy.
  • Możliwość negocjacji warunków – niemal każdy przedsiębiorca jest mistrzem negocjacji, a umiejętność tą może wykorzystać właśnie przy okazji pożyczki społecznościowej.

Dla firm pewnym problemem może się okazać znalezienie inwestora, który zgodzi się pożyczyć odpowiednio dużą sumę pieniędzy. Na szczęście środku można uzyskać od kilku pożyczkodawców.


Gdzie znaleźć dobre pożyczki społecznościowe?

Rynek pożyczek społecznościowych w Polsce dopiero się rozwija i nie jest jeszcze tak popularny, jak np. sektor pożyczek na dowód internetowych firm pożyczkowych. W sieci znaleźć można jednak liczne portale dedykowane pożyczkom społecznościowym online. Warto wybrać taki, który ma jak najlepsze warunki. W tym celu pomocne mogą być wiarygodne rankingi oraz porównywarki pożyczkowe.

Dobrze także samemu zwrócić uwagę na specyfikę danego portalu. W szczególności istotne są wszelkie pobierane opłaty i prowizje. Istotne znaczenie ma także to, jakie minimalne i maksymalne kwoty można pożyczyć w danym miejscu.


Jak zarejestrować się na portalu pożyczek społecznościowych?

Po znalezieniu odpowiedniego portalu należy się po prostu na nim zarejestrować. Nie jest to nic trudnego, a potrzeba na to kilku chwil. Zwykle wystarczy więc podać podstawowe dane osobowe i teleadresowe. Konieczny może okazać się także przelew weryfikacyjny np. na symboliczny jeden grosz. Jego celem jest zaś potwierdzenie tożsamości.

Na ogół podać można znacznie większą ilość informacji na swój temat, choć nie jest to absolutnie konieczne. Trzeba jednak pamiętać, że im więcej szczegółowych danych się wpisze, tym większa będzie wiarygodność. W konsekwencji będzie można zaś liczyć na większą liczbę atrakcyjnych ofert. Dane, które zwiększają wiarygodność to np. dokumentacja potwierdzająca osiągane dochody, czy też wyrażenie zgody na sprawdzenie katalogów dłużników.


Jak uzyskać pożyczki społecznościowe?

Po zakończeniu rejestracji i potwierdzeniu tożsamości można już ubiegać się o pożyczkę. To także jest bardzo łatwe i przypomina aplikowanie o np. „chwilówkę”. Zwykle należy więc po prostu określić kwotę, jaką chce się pożyczyć. Następnie zaś trzeba poczekać na oferty pożyczkodawców i wybrać tą najkorzystniejszą, czyli na ogół najniżej oprocentowaną. Jeśli zawrze się umowę pożyczki, to pożyczkodawca przesyła środki na ustalone konto. Należy je oczywiście spłacić zgodnie z warunkami zapisanymi w umowie. Dzięki terminowej spłacie można zaś także liczyć na to, że wzrośnie wiarygodność, a kolejna pożyczka społecznościowa na danym portalu zostanie przyznana łatwiej i szybciej.


Czy warto korzystać z pożyczek społecznościowych?

W przypadku finansów osobistych nigdy nie można jednoznacznie stwierdzić, czy dana decyzja będzie opłacalna, bez dokładnej analizy konkretnej sytuacji. Z pewnością jednak można stwierdzić, że pożyczki społecznościowe online to interesująca alternatywa dla kredytów bankowych oraz oferty instytucji pożyczkowych. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku przez pożyczki społecznościowe można bowiem uzyskać pieniądze, bezproblemowo i na atrakcyjnych warunkach. Jak zawsze trzeba jednak dokładnie czytać umowy, a swoje zobowiązanie regulować w terminie.

Inwestowanie w pożyczki społecznościowe także może okazać się zyskownym pomysłem, tym bardziej że ten rynek najprawdopodobniej będzie rósł w Polsce bardzo szybko. Prywatni pożyczkodawcy powinni sobie jednak zdawać sprawę, że potencjalnie wysokie zyski z pożyczki społecznościowej idą w parze z pewnym ryzykiem.


Mikołaj Pasecki
finaton.pl/mikolaj-pasecki

Copywriter specjalizujący się w finansach i analizach ekonomicznych. Dawniej kontroler finansowy, specjalista produktowy ds. ubezpieczeń i specjalista ds. wsparcia sprzedaży. Absolwent kierunków biznesowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, UMK w Toruniu i VSB w Ostravie.


Całkowita ocena: 4.5 / 5
Całkowita liczba ocen: 2

Powiązane kategorie

Pożyczka dla bezrobotnych

Pożyczka dla bezrobotnych to szansa na szybkie wsparcie finansowe dla osób w trudnej sytuacji zawodowej. Sprawdź, jak uzyskać ją na korzystnych warunkach…

Pożyczki bez weryfikacji

Pożyczki online bez weryfikacji telefonicznej, zaświadczeń, sprawdzania katalogów dłużników, przelewów weryfikacyjnych – czy one istnieją i gdzie je znaleźć?

Pożyczki bez dochodów

Pożyczki bez dochodów online są możliwe do uzyskanie. Sprawdź, gdzie i jak je otrzymać na korzystnych warunkach i w bezpieczny sposób…

Pożyczki z komornikiem

Pożyczki z komornikiem można otrzymać szybko, prosto i bez zbędnych formalności. Kiedy i jak je jednak zaciągać, aby pomogły wyjść z problemów finansowych?

Chwilówki bez BIK, BIG i KRD

Pożyczki bez BIK, BIG i KRD mogą być SZYBKIE i DARMOWE. Zobacz, czym tak naprawdę są i jak zaciągać je na korzystnych warunkach…

Pożyczki prywatne

Pożyczki prywatne przez Internet – czy to rzeczywiście szybkie pieniądze dla każdego bez sprawdzania baz i niezależnie od zdolności pożyczkowej?